, ,

Abdulla klar för IFK Malmö

Hamid Abdulla, nyförvärv i IFK Malmö. Foto: Jesper Andersson

Hamid Abdulla är klar för spel i IFK Malmö. Den 21-årige mittfältaren har BK Olympic som moderklubb och det är från samma klubb som han nu ansluter till ”di gule” i Ettan Södra.

– Jag går till IFK Malmö för att jag gillar sättet att spela även fast det inte har gått så bra poängmässigt. Men jag tror att vi kan vända trenden, säger Abdulla.

– Det jag hoppas på är att komma så högt upp i tabellen som möjligt och därmed spela en fin fotboll.

Under 2020 och 2021 spelade Hamid Abdulla i FBK Balkan med nuvarande IFK-tränaren Firat Sahan vid rodret.

Han har också representerat Malmö FF på ungdomsnivå.

– Mina styrkor är teknik, spelförståelse samt att jag är anpassningsbar i spelet.

Firat Sahan, tränare i IFK Malmö:

– Hamid är en sevärd spelare som har sina främsta egenskaper i sin teknik och dribblingsförmåga. Han är duktig i en mot en-situationer och kommer öka konkurrensen på de offensiva platserna.

Abdulla kommer att spela i tröjnummer 8.